A szerző:

Saját fotó
Üdv! Attila vagyok, 44 éves szabadúszó okleveles szakfordító és angol magántanár, illetve Star Wars rajongó, és általában a fantasztikus filmek nagy kedvelője.

2009. szeptember 11., péntek

Vintage Gamorrean variants - Gamorrealitás

Jabba Palota: Gamorrai őr variánsok

A Star Wars Saga hatodik, egyben befejező epizódjában megjelenő tatuini Jabba Palota, mely, ahogy azt neve is mutatja, Jabba, a Hutt Keresztapa tulajdonát képezi, s az ott folyó történések – alapvetően a korábban magányos farkas Solo kapitány (ahogy ezt neve is mutatja) karbonitból való kiszabadítására és megszöktetésére irányuló „hadművelet” –  sok-sok rajongó számára ezt az epizódot teszik a nagy kedvenccé, ezek közé sorolom magam is. Persze a másik (de nem második!) trilógia befejező része is igen kedves lelkemnek…
Node térjünk vissza a Tatuinra, Jabbához. Mint vérbeli „Space Cowboy”-nak, Jabbának is számos ellensége akadt Galaxis-szerte, akikkel szemben mindig és mindenütt masszív testőrséggel, zsoldosokkal, bérgyilkosokkal, mérgező lényekkel és persze fejvadászokkal vette körül magát. Különösen igaz volt ez a 200 éves Hutt tatuini Camp David-jére. A fejvadászok és egyéb bérencek, a zsoldosok helyett most inkább végletekig lojális – bár szintén jól fizetett – kissé aluliskolázott és lomha, mégis hatékony ŐRSÉGÉRŐL, a Gamorra bolygóról származó, disznópofájú őrökről szeretnék mesélni nektek.
Származási bolygójuk tehát a Gamorra – melyet egyesek Gamorr-ként ismernek – és alapvetően egy brutális erejű, harcos fajt képviselnek. Bőrük színe zöldes, a szürkés-zöldtől egészen a sötét-mohazöldig változhat. Fejük, de különösen pofájuk erős hasonlóságot mutat a mi bolygónkon található sertésekkel. : ) Ezt leginkább nyáladzó, bűzös lehelletű szájnyílásuk, s a belőle arrogánsan kitüremkedő módosult alsó szemfogak (vagyis az agyarak), valamint az orrnyílásokkal előre – s nem lefelé - néző, túrókarimával rendelkező szaglószervük bizonyítja.
Ez a külső utal is omnivora (mindenevő) eredetükre, bár, mióta az intelligens – legalábbis értelemmel bíró – fajok közé tartoznak, inkább a húsféléket favorizálják, amely éppen ellenfelük egyik ínycsiklandó testrésze is lehet. Bár ilyesfajta brutalitást csak odahaza engednek meg maguknak, teljesítménybéres alkalmazottként tartózkodnak tőle, hiszen a jó ajánlólevél fontos nekik. Szétáradtak ugyanis a Galaxisban és munkaerejüket, hatalmas, de nem szintetikus proteinekkel, hanem hússal, kemény munkával és rendszeres harccal edzett izmaikat mint testőrök, biztonsági őrök, palotaőrök avagy ritkábban mint bérgyilkosok vagy fejvadászok hasznosítják. Nyelvük jellegzetes nyögő-hörgő-szuszogó és gurgulázó hangokból áll, melyet – különösen stresszes állapot esetén (ami igen ritka) – még apró röfögések, vagy fülcsipkézett malacéhoz dermesztően hasonló visítás is kiegészítenek. Ezt a nyelvet csakis ők értik és tudják „beszélni”. Mások tehát nem értik őket, ők azonban számos más nyelvet képesek jól megérteni – különösen a „huttese”-t – ám beszélni nem, hangképző szerveik sajátos korlátai miatt.
Odahaza a Gamorrán klánokban élnek, kultúrájuk középpontjában a háborúra való felkészülés és maga a háború, harc áll. A hímek már gyerekkoruktól elkezdik elsajátítani a fegyverforgatás tudományát. Feladatuk felnőttként csakis a harc és a család védelme a külső vagy belső ellenségektől. A nőstények végzik az összes többi szükséges munkát: vadászat, halászat, gyümölcsök gyűjtögetése, porszívózás…
Amikor harcolnak, vagy párbajoznak, a gamorraiak előnyben részesítik a hagyományos fegyvereket: a kardokat, nehéz buzogányokat, dárdákat, lándzsákat és csatabárdokat. Ugyanakkor a high-tech fegyvereket nem kedvelik, ízléstelennek tartják, s otthon nem is használják a lézerpisztolyokat és efféléket apró-cseprő nézeteltéréseik rendezésére. Inkább kettévágják vagy lefejezik ellenfelüket, majd komótosan röfögve-brummogva elmajszolják annak agyvelejét…
Más a helyzet persze, ha elszegődnek zsoldosnak vagy őrnek. Ellenszenvük ellenére képesek igen jól megtanulni a legmodernebb fegyverek használatát is. Ehhez ugyanis kifejezetten van érzékük. Hiszen nem a szavak, hanem a tettek „emberei” – azaz lényei – ők!
A filmben persze kissé lassúnak és erősen behemótnak tűntek, de a látszat csal! Valójában gyors és igen erős harcosok ők, ám fondorlatban nem vehetik fel a versenyt egy Han Solóval, illetve gyorsaságban és vívási ügyességben egy ifjú majdnem-Jedivel (Luke)…
Ők strázsáltak nemcsak a Palota főkapuja mögött, de az összes helyiség bejáratánál, valamint többen közülük a Trónteremben, közvetlenül a Gazda mellett teljesítettek testőri jellegű szolgálatot. Emellett, többnyire párban, járőröztek is a palota különböző, rejtettebb részeiben.
Figurák:


 
balról jobbra: Lili Ledy, POTF, Trilogo, HK, Macau



másik nézetből ("from a certain point of view") :-)


  1. CLASSIC, Hong Kong

    Ez a változat tekinthető a figura alapváltozatának, hiszen ez volt az első megjelenési formája. A saját kollekciómból van szerencsém egy hibátlan, legalábbis érintetlen példányt bemutatni, melyet sérült dobozban vásároltam meg, s melyet magam bontottam ki buborékából. Ez egy jelenleg bő 22 éves figura esetén nem akármilyen érzés és élmény…
    Nos, ez a Gamorrai bőre színét tekintve világos zöld színű, némi khaki beütéssel. A ruházata egyértelműen világos barna színű, rajta egy fekete derékszíjjal (övvel) és egy haránt szíjjal. A római légiók viseletére emlékeztető saruk szintén feketék. No itt van némi gyári festékhiány az egyik saru felső, térd alatti részén, ahol a szíjak találkoznak.
    Érdekes, hogy a Vintage figurák esetében valahogy teljesen autentikus és igaz a „zsír állapot” kifejezés! A frissen bontott vintage figurák felületén ugyanis bizonyos zsírszerű, vagy olajszerű filmréteget, bevonatot lehet felfedezni, amely fénylik és jellegzetes, erős illatot ad a darabnak, legalábbis néhány napig. Ezután is jellegzetes, csak a régi figurákra jellemző szaga lesz a darabnak. Különösen jól érvényesül ez egy teljes polcnyi figura együttes hatásaként! Mennyei! : ) Azért egy c8 feletti állapotú bontatlan figurán NE próbáljátok ki ezt a feeling-et! DRÁGA mulatság lenne.

    A váll- és csuklóvértek – melyek szintén ókori, különösen római jelleget mutatnak – gyönyörű világos ezüst színűek. A szemek mérete és formája alapvetően meghatározó ismérv az egyes változatok beazonosításához. Ennek a változatnak normál méretű, középsárga szemei vannak, benne zölddel ráfestett (nem csíkozással készült!) kerek szembogarak vannak. Ez a szem érdeklődő, kíváncsi tekintetet kölcsönöz az egyébként agresszív Gamorrainak. Ennek a változatnak van egy másik altípusa is, az általam „hüllőszeműnek” elkeresztelt változat, amelyen viszont a szembogár  - megítélésem szerint – egyszerűen úgy készült, hogy a sárgával megfestett szemekbe nagyjából középre (de nem mindig) húztak egy csíkot valami pálcikafélével, ami onnan kiszedve a festéket adta a szembogarat. Így a Gamorrai szemei gonoszabbakká, a szembogár enyhén hüllőszerűen függőleges, ám viszonylag széles csíkká vált.



  2. KHAKI, nagy szemű, Macau

    E változat három lényegi megkülönböztető jegye rögtön a nevében is benne van: a klasszikusénál szignifikánsan nagyobb szemek (és szembogarak), zubbonybarna szín és makaói eredet, azaz a bal „sonkán” a Macau felirat díszeleg, mint a gyártás helye. A Makaóban készült figurák mindig érdekes variánsok és többnyire ritkák.
    Részletesebben: az első szembetűnő dolog tehát a figura testének színe. Ez a régi (rendszerváltás előtti) magyar tiszti egyenruha ingének színére emlékeztet leginkább. Tehát erősen zöldes-barna, khaki jellegű. A vállvértek és a csuklóvédők színe sötétebb és mattabb, mint a klasszikus változaté. Egyébként az egész figura jóval mattabb az eredetinél. Több makaói változatom is volt már, s ez mindegyikre igaz volt. A szemek és az agyarak (2-2) színe jóval halványabb árnyalata a sárgának, mint a klasszikus változaté. A szemek sárga „pöttye” is nagyobb, mint a klasszikusnál, illetve a beléjük festett „kisebb pötty”, azaz a szembogár IS nagyobb, és a testtel azonos színű. A klasszikus változatnál ennek színe egyértelműen a zöld egy más árnyalata. E nagy szemek kíváncsiság helyett inkább ijedt tekintetet kölcsönöznek a figurának, ezért ezt a típust leginkább egy Rancor-jelenethez tudom elképzelni és javasolni, amikoris a Rancor, Jabba „hormonzavaros láncos hüllő-kutyája” éppen praclijába veszi őrünket, hogy jóízűen elropogtassa amúgy igen masszív csontjait, kemény (de nem kitin) páncéljával együtt!
















    makaói (bontatlan példány)

                                                    
makaói
Módosított, sötét HK variáns (hüllőszemű) - POTF kiadás

POTF: sötét páncélzat és bőr, H.K. felirat

  1. E változat a „legstramabb” mind közül. A teste kissé nagyobb (!), mint társaié, terpesze és válla szélesebb. Színe egyértelműen és szembetűnően más árnyalata a zöldnek, mint az előző két változaté. Ez egyértelműen sötétzöld, amit én leginkább „méregzöld”-nek neveznék, a mesefilmekből vagy rajzfilmekből kiindulva. A prémből készült, skótszoknya-szerű képződmény alatt lévő, csábosan elővillanó Gamó jaeger alsó színe egyértelműen világosbarna, míg a felsőruha (talán bőrpáncél?) sötétebb barna, ami sötétebb az előző két változat hasonló ruhadarabjánál is. A vállvértek és csuklóvédők színe is egyértelműen jóval sötétebb, mint a klaszikus és makaói változaté. Ugyanez mondható el a figura jellegzetes fegyverének, a csatabárdnak (battle-axe) a nyeléről és pengéjéről is. A saruk színe is kissé sötétebb feketének tűnik. Ugyanakkor ez a legfényesebb minden változat közül, anyagát tekintve. Végül még egy érdekessége van ennek a kiadásnak! A hátulnézetben baloldali comb (sonka?) hátuljának felületén lévő felirat ezen a teljes „Hong Kong” helyett – lásd klasszikus! – csak ennyi: „H. K.” 

    DARK Gamorrean (Lili Ledy, Mexico)


                                                 mexikói Gamorrai (Lili Ledy)



mexikói Gamorrai (mexikói Kenner)




mexikói Gamorrai (mexikói Kenner) oldalról


valóban Mexikóból! :)

          Hááááááááát, ha hisznek a Gamorraiak a Sötét Oldalban, akkor ez a példány biztosan azt képviseli! JÓVAL SÖTÉTEBB, még a sötét árnyalatú „HK” variánsnál is. Vállvértjei és a csuklóvédő lemezek szinte már-már feketék, de legalábbis grafit-szürkék, szemben a klasszikus ezüst-szürkével. Ugyanakkor ennek agyarai és szemei, valamint szarvai – majd elfelejtettem őket! – vannak a legélénkebb sárgával megfestve! Feje, pofája ugyanakkor ennek a legkeskenyebb, már ez is más jelleget ad neki. Szemei pedig szinte ijesztően hüllőszerűek, maguk a szemek is „mandulavágásúak”, keskenyek, hát még a bennük lévő vékonyka függőleges csíkok, melyek a pupillákat, illetve a szembogarat szimbolizálják! Ezek sokkal keskenyebbek, mint bármely fentebb említett „hüllőszemű” változat esetében. A figura jobb combjának hátulsó felületén NINCS semmi felirat, ez pedig Lily Ledy eredetre utal – valamint a szignifikáns morfológiai és színbeli eltérések is - , hiszen a Trilogo változatnál ELTÁVOLÍTOTT feliratokat látunk, vagyis nyomokban még felfedezhető a „Hong Kong”, vagy „Made in Hong Kong” szöveg.

TRILOGO Gamorrai (hüllőszemű)




TRILOGO változat (átmenet normál szem és hüllőszem között)

Ez a változat erősen hasonlít az ún. Klasszikus Hong Kong verzióra, azzal a lényeges különbséggel, hogy ennek a bal combja hátulján nincsen COO (azaz származási roszág - country of origin) feltüntetve, pontosabban eredetileg volt, de el lett tüntetve, ami tipikusan TRI jellemző (azaz az európai forgalmazásra szánt figurákon tapasztalhatjuk ezt)! Színeit tekintve csak egy picit sötétebb a klasszikusnál.


Összehasonlító felvételek


Makaói vs mexikói (Lili Ledy) vs classic Hong Kong Gamorrean




POTF (HK feliratú) vs Macau (Makaó) vs classic HK (Hong Kong feliratú) vs Mexico (dark) gamorrean




Closer




Classic Hong Kong vs dark HK (POTF)






Classic Hong Kong vs dark HK (rear view)




Dark HK vs Macau version




Dark HK vs Macau version (rear view)




Dark versions: HK modified and Mexican




Dark versions: HK modified and Mexican (rear view)


Finally: 




TRILOGO vs dark HK version




TRILOGO vs dark HK version: leg color and COO differences




Attahunter

1 megjegyzés: